Papa şi-a anulat tradiţionala vizită de Anul Nou la ieslea amenajată în Piaţa Sfântul Petru
Data publicării:
Papa Francisc şi-a anulat tradiţionala sa vizită de Anul Nou la ieslea amenajată în piaţa Sfântul Petru, unde urma să se întâlnească cu credincioşii, din cauza riscurilor legate de contaminarea cu noul coronavirus, a anunţat joi Vaticanul.

Suveranul Pontif este întâmpinat în mod normal de credincioşi când vizitează ieslea naşterii Domnului, pe 31 decembrie, după ce susţine vecernia de sfârşit de an şi cântă rugăciunea Te Deum.

Vaticanul a anunţat însă că acest eveniment nu va mai avea loc, pentru a evita adunările şi riscul de contaminare cu noul coronavirus.

Papa Francisc, 85 de ani, a susţinut miercuri audienţa generală săptămânală, ca de obicei, în imensa sală Paul al VI-lea de la Vatican, cu purtarea măştilor sanitare şi respectarea distanţării sociale, notează Agerpres.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Spectacola și pe Google News


Autorul articolului: Veronica Mavrodin
Categorie: Stiri
Tagurile articolului: anul nou  papa  slujba  vatican 






pixel